Založení společnosti

Je povinnost mít podnikatelský účet

Zřizování podnikatelského účtu není v žádném případě povinností. A to ať už se jedná o podnikatele nebo společnost, tak i například o osobu samostatně výdělečně činnou. Ze zákona totiž není nutné mít k podnikatelským účelům podnikatelský účet jako takový, i když to sebou nese řadu výhod, o kterých je rozhodně dobré vědět předem.

Když se řekne podnikatelský účet, většina z nás si představí absurdní poplatky za služby, které mnohdy společnost ani nevyužije.

Na jednu stranu je to možná pravda, ale pokud jde o zaběhlou firmu se slušným obratem, která denně šlape jako na drátkách, pak rozhodně lze mluvit jen o výhodách podnikatelských účtů. Pokud týdně firma provede i desítku transakcí, proč platit stále dokola za každou z nich? Ideální je proto takový podnikatelský balíček, jehož součástí bude například 150 transakcí na měsíc naprosto zdarma. Záleží ale jen na podnikateli a společnosti, zda si bankovní podnikatelský účet obstará. Jaké jsou ale další výhody plynoucí z podnikatelských účtů?

V první řadě nutno zmínit, že pokud si nezřídíte účet podnikatelský, nebude možné vzniklé náklady zahrnout do daňových nákladů. To by ale byl problém asi nejmenší. Druhá a velmi podstatná věc je, že budete muset každý příjem doložit, což u podnikatelských účtů není nutné. Podnikatelský účet totiž usnadňuje přehled jednotlivých provedených transakcí a to jak těch odeslaných, tak i těch přijatých. Finančnímu úřadu je navíc nutné nahlásit – to platí ze zákona, všechny bankovní účty, které slouží k dané podnikatelské činnosti.

Pokud jde o založení podnikatelského účtu, bezpochyby v tomto případě značně usnadníte účetnictví a hlavně si zajistíte dokonalý přehled o finančních transakcích.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Podnikatelská činnost a označen , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Comments are closed.